čestný šéfdirigent
Jiří Kout je v současné době jedním z našich mezinárodně nejproslulejších dirigentů. Studoval na pražské Akademii múzických umění u prof. Bohumíra Lišky a svou uměleckou dráhu nastoupil v roce 1964 v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Brzy přišel i první výrazný úspěch v zahraničí, když v roce 1965 zvítězil v mezinárodní dirigentské soutěži v Besançonu. Z Plzně byl nucen v roce 1969 odejít, protože veřejně projevil svůj nesouhlas s vojenskou intervencí do Československa v srpnu 1968. K soustavnější dirigentské činnosti se mohl vrátit až v roce 1972, kdy dostal příležitost v pražském Národním divadle, přesto byl i nadále pod neustálým tlakem kvůli svému protikomunistickému smýšlení.
Po úspěšném hostování v Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu se nakonec v roce 1978 rozhodl ke stálému působení v düsseldorfském souboru a odešel z vlasti.
Jiří Kout proslul zejména jako dirigent Wagnera, Strausse a Janáčka, jejichž díla dirigoval v prestižních světových operních domech (např. Metropolitní opera v New Yorku, Deutsche Oper v Berlíně, Vídeňská státní opera, Pařížská opera, Covent Garden, La Scala). V Berlíně mělo velký úspěch jeho nastudování Janáčkovy opery Káťa Kabanová – tato opera byla vyhlášena inscenací roku. V roce 1998 se stal šéfdirigentem symfonického orchestru v St. Gallen, od sezony 2006/2007 byl šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.
V roce 2007 získal Jiří Kout Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby pro rok 2007 a v říjnu téhož roku obdržel od prezidenta republiky Václava Klause státní vyznamenání – medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. V březnu 2011 získal zvláštní cenu Kolegia pro udělování cen Thálie za mimořádný přínos divadelnímu umění v oboru opera. V roce 2013 obdržel od Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK certifikát čestného šéfdirigenta.