Obsah

Některé části Obecního domu byly zprovozněny již v letech 1909–1911, celý objekt byl slavnostně otevřen pro veřejnost 5. ledna 1912.

Koncerty se odehrávají v impozantní Smetanově síni v prvním patře Obecního domu.

Působivé hlavní foyer zdobí původní svítidla, bohatá figurální a ornamentální výzdoba a stěny pokryté umělým mramorem.

Smetanova síň zaujímá celou střední část Obecního domu a prostupuje několik podlaží. Pojmenováním koncertní síně pro 1200 posluchačů vzdala Praha poctu významnému českému skladateli.

Sál, navržený a také využívaný jako víceúčelový, má na čelní straně pódium rámované po stranách dvěma ve štuku provedenými sousošími Ladislava Šalouna Vyšehrad Slovanské tance. Sochař tak šťastně rozřešil otázku připomenutí dalšího předního českého skladatele: Antonína Dvořáka.

Parapety balkónů a lóží zdobí plakety s portréty českých skladatelů Jana z Holešova, Bohuslava z Čechtic, Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, Václava Jana Tomáška, Františka Škroupa, Viléma Blodka, Karla Bendla a Zdeňka Fibicha od Josefa Nováka.

Stropní i nástěnné malby, alegorie HudbyTancePoezie a Drama jsou dílem Karla Špillara. 

Pod klenbou se nacházejí čtyři krásné plastiky od K. Nováka, který se spolu s L. Kofránkem a J. Kalvodou podílel i na nádherné štukové výzdobě sálu. Truhlářské práce a řezbami zdobený obklad pódia dodal J. Navrátil.

Dominantou Smetanovy síně jsou nepochybně historické varhany, které dodal J. Tuček, s kruhovým zlaceným bronzovým reliéfem B. Smetany od F. Hergesela. Varhany při rekonstrukci restaurovala firma Vleugels. Bohatě zdobená původní opona, přehozy čestných lóží i další závěsy byly restaurovány a doplněny o závěsy na dveřích a oknech balkónu. Kopiemi podle fotografií z roku 1912 jsou lustry nad pódiem a balkónem, jež byly původně vybaveny obloukovými lampami F. Křižíka.

K původnímu vybavení patří i dekorativní vitráže stropu a bohaté mříže vzduchotechniky, které jsou dílem A. Čady a J. Šimůnka. Zrcadla, židle v lóžích a svítidla dodal F. Cvrk a firma Suda Kotěšovec.

 

 

Obecní dům, Smetanova síň
nám. Republiky 5
Praha 1
Česká republika
CZ
metro – trasa B: stanice Náměstí republiky, trasa A: stanice Můstek
tramvaj – linka 5, 8, 24, 26: zastávka Náměstí Republiky
autobus – linka 207: zastávka Náměstí Republiky
parkování – v podzemních garážích obchodního domu Kotva a Palladium

Bezbariérový přístup