Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK sídlí v Obecním domě, pražském secesním skvostu.
Show eventsNěkteré části Obecního domu byly zprovozněny již v letech 1909–1911, celý objekt byl slavnostně otevřen pro veřejnost 5. ledna 1912.
Koncerty se odehrávají v impozantní Smetanově síni v prvním patře Obecního domu.
Působivé hlavní foyer zdobí původní svítidla, bohatá figurální a ornamentální výzdoba a stěny pokryté umělým mramorem.
Smetanova síň zaujímá celou střední část Obecního domu a prostupuje několik podlaží. Pojmenováním koncertní síně pro 1200 posluchačů vzdala Praha poctu významnému českému skladateli.
Sál, navržený a také využívaný jako víceúčelový, má na čelní straně pódium rámované po stranách dvěma ve štuku provedenými sousošími Ladislava Šalouna Vyšehrad a Slovanské tance. Sochař tak šťastně rozřešil otázku připomenutí dalšího předního českého skladatele: Antonína Dvořáka.
Parapety balkónů a lóží zdobí plakety s portréty českých skladatelů Jana z Holešova, Bohuslava z Čechtic, Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, Václava Jana Tomáška, Františka Škroupa, Viléma Blodka, Karla Bendla a Zdeňka Fibicha od Josefa Nováka.
Stropní i nástěnné malby, alegorie Hudby, Tance, Poezie a Drama jsou dílem Karla Špillara.
Pod klenbou se nacházejí čtyři krásné plastiky od K. Nováka, který se spolu s L. Kofránkem a J. Kalvodou podílel i na nádherné štukové výzdobě sálu. Truhlářské práce a řezbami zdobený obklad pódia dodal J. Navrátil.
Dominantou Smetanovy síně jsou nepochybně historické varhany, které dodal J. Tuček, s kruhovým zlaceným bronzovým reliéfem B. Smetany od F. Hergesela. Varhany při rekonstrukci restaurovala firma Vleugels. Bohatě zdobená původní opona, přehozy čestných lóží i další závěsy byly restaurovány a doplněny o závěsy na dveřích a oknech balkónu. Kopiemi podle fotografií z roku 1912 jsou lustry nad pódiem a balkónem, jež byly původně vybaveny obloukovými lampami F. Křižíka.
K původnímu vybavení patří i dekorativní vitráže stropu a bohaté mříže vzduchotechniky, které jsou dílem A. Čady a J. Šimůnka. Zrcadla, židle v lóžích a svítidla dodal F. Cvrk a firma Suda Kotěšovec.